+359 876 12 97 66 info@WebStationBG.com
Изработка на сайтове и интернет реклама

WebStationBG.com

Агенция за изработка на уеб сайтове и онлайн магазини. SEO Оптимизация и интернет реклама.

10 тенденции в уеб дизайна през 2024г.

Уеб дизайнът непрекъснато се променя и развива.

Това може да ви създаде впечатлението, че тенденциите в уеб дизайна са непредвидими, но всъщност повечето настоящи тенденции в уеб дизайна естествено се превръщат в приоритети, тъй като потребителите и самата мрежа се променят и растат.

Въпреки че има някои основни принципи на добрия уеб дизайн, през 2024 г. вече виждаме пристигането на следващата фаза на тенденциите в дизайна. И много от тези популярни функции на уеб дизайна са възникнали не от капризите на дигиталните агенции, а от взаимодействието с потребителите.

През 2024 г. виждаме все по-малко и по-малко разлики между дизайна, разработката, потребителския интерфейс и създаването на съдържание, тъй като агенциите се стремят да създават уебсайтове, приложения и системи, които предоставят съвършенство във всяко отношение.

Това означава големи промени не само в начина, по който изглеждат уебсайтовете, но и в начина, по който са планирани, проектирани и изградени.

1 – AI в уеб дизайна

2023 г. беше свързана изцяло с развитието на изкуствения интелект, а през 2024 г. ще видим все повече и повече агенции, които използват инструменти за изкуствен интелект в своите уеб проекти.

AI може да поеме безброй роли в цифровото пространство, но е важно да сте сигурни, че го използвате по смислен начин.

Въпреки че AI може да бъде изключително полезен инструмент, той не е лишен от своите недостатъци, така че се уверете, че знаете кога и как да извлечете максимума от него.

Изображения, генерирани от AI

Една от ключовите области, в които AI може да помогне, е създаването на персонализирани изображения за уебсайт. Това може да реши огромен брой проблеми при проекти, при които не е възможно да се получат персонализирани изображения на достъпна цена или при които клиентът изисква нещо уникално.

Задвижваните от AI генератори на изображения могат да генерират много различни описания въз основа на избрани стилове, текстови подкани и примери.

AI в уебсайтове и планиране на съдържание


Друга област, в която AI може да бъде наистина полезен, е съдържанието на уебсайта и йерархичното планиране.

Използването на AI за планиране на съдържание може да гарантира, че покривате важни теми и съобщения. Но естеството на AI означава, че трябва да внимавате колко разчитате на него.

Важно е да запомните, че AI всъщност не е всезнаещ! Въпреки че е невероятно интуитивен, той може да работи само с информацията, която му е предоставена. Така че, ако го помолите да създаде структура на уебсайт за индустрия, в която повечето уебсайтове са лошо проектирани, може да се окажете с нещо, което не е съвсем на ниво.

Това вероятно е точен списък на това, което повечето водопроводни уебсайтове всъщност имат, но не е непременно добра структура. Например, наличието на страница с препоръки не е чудесно за UX – много по-добре е да включите рецензии органично чрез уебсайта, където те могат да имат най-голямо въздействие.

AI може да бъде чудесна отправна точка, особено ако се борите за идеи, но се уверете, че го използвате критично, а не като патерица.

2 – UX, дизайн на съдържание и дизайнерско мислене


Знам какво си мислите: как може планирането да се превърне в новата тенденция в уеб дизайна?

Но начинът, по който планирате уебсайта си, всъщност е огромен дизайнерски фактор, от създаването на UX-базирани функции, функционалност и стил до планиране как трябва да се показва вашето съдържание.

UX дизайн

UX или дизайнът на потребителски интерфейс всъщност не е тенденция през 2024 г. – всъщност ние го включихме в тази статия като пример за термин, който се превърна в синоним на уеб дизайн.

През повечето време това е страхотно. UX трябва да бъде движещата сила зад дизайна на уебсайтове, поради което всички добри уеб дизайнери трябва да бъдат UX дизайнери.

Това обаче доведе до леко увеличение на броя на хората, които се наричат ​​UX дизайнери, без да полагат усилия да го докажат.

Чудесен начин да разберете дали вашата агенция наистина ви предоставя UX дизайн на уебсайт е да потърсите следното:

Направиха ли или поискаха някакво SEO проучване, преди да започнат?

Те създадоха ли или поискаха съдържание или план за съдържание?
Ако изграждат система или уеб приложение за вас, предоставили ли са интерактивен скелет на характеристиките и функционалността, преди да започнат да проектират?
Ако отговорът е „не“ на всичко по-горе, има вероятност вашият дизайнер да не е толкова фокусиран върху UX, колкото би искал да вярвате.

Не забравяйте, че UX не е просто визуално представяне, става дума за планиране на пътуването на клиента. Това означава, че зад всяко дизайнерско решение трябва да има нещо значимо, което дава на потребителя това, което иска или от което се нуждае.

Нищо от това не може да бъде постигнато без познаване на съдържанието, структурата и маркетинговите стратегии, които трябва да ръководят дизайна на вашия уебсайт.

Дизайн на съдържанието

Дизайнът на съдържанието е процес на създаване на подходящо съдържание за потребителя, което звучи много просто, но всъщност е много задълбочен процес, който включва много изследвания, планиране и потребителски опит.

Дизайнът на съдържанието е невероятно ценен, защото дава на дизайнерите структурата, от която се нуждаят, за да създават интересни, креативни дизайни, които допълват съобщенията и пътуването на потребителя.

Това също означава, че обмисляте SEO и UX елементите на вашия уебсайт от самото начало на процеса на планиране и ги вграждате както в съдържанието, така и в дизайна.

Дизайнът на съдържанието поставя основата за бъдеща работа на целия екип, от дизайнери и разработчици до SEO и маркетингови екипи, и един добър дизайнер на съдържание трябва да вземе предвид всички тези елементи, когато планира съдържанието и структурата на страницата.

Но с тази основа можете да се съсредоточите върху потребителското изживяване на всички етапи от вашия проект. И както вече обсъдихме, тъй като UX е абсолютният крайъгълен камък на съвременния уеб дизайн, лесно е да се разбере защо дизайнът на съдържанието става толкова важен като бъдеща тенденция в уеб дизайна.

Дизайнерско мислене

Накратко, дизайнерското мислене е начинът, по който намираме креативни решения на проблеми и е особено важно при разработването на уеб приложения или системи.

Всъщност терминът се използва в компютърната индустрия повече от 40 години, обикновено при създаването на потребителски интерфейси, но тъй като UX става все по-важен както за потребителите, така и за Google, дизайнерското мислене се превръща във важна част от начина, по който подхождаме уебсайтове. дизайн.

Ето защо ние предпочитаме персонализирания уеб дизайн пред шаблоните, тъй като ни позволява да планираме потребителски интерфейси, за да разрешим проблемите на нашите клиенти от самото начало.

Дизайнерското мислене означава планиране на целите, съдържанието, функциите и функционалността на уебсайт, преди да ги превърнете във визуални елементи, а това ще ви даде страхотна основа за успешен проект.

3 – CMS без глава

Една от най-новите тенденции в уеб дизайна през 2024 г. ще бъде драматична промяна от традиционните платформи за разработка на уебсайтове в полза на по-нюансирани и рационализирани решения.

Това означава да се откажете от създателите на уебсайтове като Wix и Squarespace в полза на самостоятелни или безглавни CMS опции като Payload или да преминете от стандартна настройка на WordPress към такава, която използва статичен сайт.

Какво е CMS без глава?
Безглавна система за управление на съдържанието (или CMS) разделя съдържанието, което създавате, от начина, по който се показва. Той е идеален за тези, които искат лесен начин да управляват съдържанието на уебсайта си, без да се притесняват за техническите подробности.

За разлика от традиционната CMS, където съдържанието и неговият дисплей са тясно свързани, CMS без глава се фокусира единствено върху съдържанието, излагайки го на предната система чрез API.

Това разделение също така означава, че всички бъдещи промени в дизайна на уебсайта могат да се съсредоточат единствено върху предния край, без да се налага преработване на каквато и да е функция на задния край.

Какво е статичен сайт?
Както при самостоятелния CMS, статичният сайт ви позволява да отделите интерфейса на уебсайта от CMS, който използва.

Това означава, че ако искате да продължите да използвате готова платформа като WordPress, но не искате вашият сайт да се забавя от излишни кодове, статичният сайт може да бъде чудесна алтернатива.

Все още можете да управлявате съдържание и актуализации чрез WordPress, но когато се направят промени, те се изпращат към статичния уебсайт чрез API.

Това ви позволява да продължите да използвате платформата, която предпочитате, но без да се налага да изпълнявате целия този допълнителен код в предния край на уеб сайта си, което го прави много по-бърз за зареждане и използване.

Ретро и дизайн в стил Мемфис


Може да не сте чували за дизайна на Мемфис, но почти със сигурност сте го виждали някъде! Този стил е създаден още през 80-те години и включва ярки цветове и абстрактни графични форми, за да създаде забавни и привличащи вниманието визуализации.

През последните няколко години този стил на уеб сайт стана изключително популярен и се използва в някои от най-популярните дизайни на уеб сайтове.

Елементите на дизайна на Memphis са чудесен начин да представите графики около, под и върху други части от вашия дизайн, като текст и изображения.

Освен това е чудесен начин да свържете заедно различни секции от уебсайт и да поддържате фантастичен визуален поток, докато превъртате.

5 – Уникална навигация

Наистина интересно развитие в бъдещите тенденции в уеб дизайна е преминаването към необичайни стилове на навигация.

Тъй като достъпността на уебсайта е толкова важен фактор, може да ви се стори доста изненадващо, но през 2024 г. ще видим все повече уеб сайтове, които използват уникален подход към навигацията.

Навигацията на цял екран, заменяща традиционната мрежа от текстови връзки, става все по-популярна през последните няколко години, но сега виждаме още по-необичайни стилове.

Те включват:

Навигация в изображение, където изображения или икони насочват потребителя към различни страници и съдържание.
Навигация с превъртане: Превъртането ви позволява достъп до бутони или връзки.
Интерактивна навигация, при която съдържанието на страницата се променя и развива, докато се движите и взаимодействате с уеб сайта.
Балансирането на креативен стил на навигация с използваемост и достъпност винаги е предизвикателство, но през 2024 г. очакваме повече уеб сайтове да поемат това предизвикателство.

6 – Ефекти на превъртане

Знам какво си мислите: ефектите на превъртане едва ли са модерна тенденция в уеб дизайна, те съществуват от години!

Е, те може да са наоколо от известно време, но това не са тромавите ефекти на превъртане от 2014 г. През 2024 г. ефектите на превъртане станаха много по-сложни и могат да се използват за голямо разнообразие от стилове.

Тъй като все повече уебсайтове и приложения се изграждат предимно за мобилни устройства, превъртането се превръща в нещо повече от функция, а по-скоро във важен елемент от дизайна.

Това създаде тенденция, при която дизайнерите мислят за превъртане, както за всеки друг елемент на дизайна.

Функциите за превъртане вече са обичаен начин за внасяне на интерактивност в уеб сайт, добавяне на слой текстура към дизайн и дори се превръщат в метод за навигация.

7 – Илюстрация

Реалистичната фотография винаги е играла голяма роля в съвременния уеб дизайн. Независимо дали клиентите са избрали стокови изображения, заснели са ги сами или са наели услугите на фотограф, по-голямата част от изображенията са базирани на реализъм.

Но сега виждаме повече сайтове да се отдалечават от този стил в полза на използването на илюстрации в стил скица, 3D изображения и линейни рисунки.

Понякога се използват като единствен стил на изображение на сайт, понякога са част от фонови елементи, а понякога се използват заедно или дори върху реалистична фотография.

Тази тенденция позволява на дизайнерите да трансформират обикновените изображения, да им вдъхнат нов живот и да ги направят уникални.

Възходът на изображенията, генерирани от AI, също допринесе за тази тенденция, тъй като за хората стана по-лесно да създават персонализирани изображения в стил илюстрация.

8 – текстови заглавия

Типографският дизайн става все по-популярен през последните няколко години – и ще продължи да бъде популярен през 2024 г.

Заглавията само с текст са мястото, където дизайнерите се отдалечават от изображения и визуални елементи и се стремят да създадат уникални и иновативни стилове на типография.

Понякога е просто като удебелен шрифт. Понякога това е по-сложен дизайн на текст. Но и в двата подхода фокусът е върху типографията.

През 2024 г. уеб сайтовете ще издигнат това на следващото ниво с кинетична или движеща се типография. Добавянето на движение и анимация към заглавията на шрифтовете осигурява ново ниво на интерактивност и интерес за потребителите, като същевременно привлича вниманието към ключови послания.

9 – Микровзаимодействия

Микровзаимодействията са малки, фини анимации и промени, които се случват, когато потребител направи нещо на вашия сайт.

Това може да е персонализирана анимация, когато някой попълва формуляр, преход в галерия или движение, което се случва при превъртане.

Добрите микровзаимодействия подобряват потребителското изживяване функционално и емоционално, като насърчават потребителите да предприемат конкретни действия на даден сайт и правят тези действия по-приятни и запомнящи се.

10 – Дизайн на тъмен режим

Тъмният режим е текуща тенденция в дизайна на уеб сайтове, която определено ще остане тук и през 2024 г. Тъмният дизайн е цветова тенденция в уеб дизайна, която позволява на потребителите да персонализират своя уеб сайт, като решат дали искат „светъл“ или „тъмен“ режим и представят уебсайта или приложението в този стил.

Какво е дизайн на тъмен режим?

Дизайнът в тъмен режим е, когато уеб сайт или приложение се основават на цветова схема, която включва тъмен фон.

Много потребители намират стиловете на тъмен режим по-лесни за четене и взаимодействие, а предоставянето на възможност на хората да превключват персонализира потребителското изживяване.

Тъмният режим може също да минимизира напрежението на очите, особено при слаба светлина, и дори минимизира изтощаването на батерията, което го прави популярен особено за мобилни приложения.

10 тенденции в уеб дизайна през 2024г.
Call Now Button