SEO (Оптимизация за търсачки) е процесът на подобряване на съдържанието, структурата и авторитета на даден уеб сайт, за да помогне на търсачките да го разберат по-добре и да го свържат с правилната аудитория.
Целта на SEO е да увеличи видимостта в резултатите от търсенето, като улесни хората да намират подходящо, надеждно и полезно съдържание, когато търсят информация, продукти или услуги. Това включва оптимизиране на уеб страници, подобряване на техническото представяне и изграждане на доверие чрез връзки и ангажираност – така че както търсачките, така и потребителите да виждат вашия сайт като ценен.
Например, ако продавате кафе, SEO може да помогне на вашия уеб сайт да се показва на първата страница в Google, когато хората търсят „купете кафе“. По-високото класиране води до повече кликвания към уебсайта ви, а това означава повече потенциални клиенти за вашия бизнес.
Защо SEO е важно?
Има две основни причини, поради които SEO е важно:
- Хората използват Google, за да намират всякакви неща, включително продукти, услуги и всякаква полезна информация за тях. Това създава търсене при търсене, за което се конкурират много уебсайтове. Резултатът от ефективното SEO е изпреварване на конкуренцията, за да се възползвате от това търсене при търсене.
- За разлика от онлайн рекламата, трафикът, който получавате чрез SEO е безплатен.
Като цяло ползите от SEO включват безплатен, устойчив и пасивен трафик към вашия уеб сайт месец след месец.
За илюстрация, нашият блог генерира около 572 000 посещения на месец от Google. Без SEO ще трябва да похарчим над $0,5 милиона за реклами, за да получим този трафик.
Как работят търсачките
Търсачките са предназначени да ви помогнат да намерите информация в интернет. Те използват два основни компонента:
- Индекс за търсене . Дигитална библиотека с информация за уеб страници.
- Алгоритми за търсене . Програми, които отговарят и класират резултатите от индекса въз основа на вашата заявка за търсене.
Търсачките работят в три фази:
- Обхождане : Уеб роботите (или паяците) посещават и изтеглят уеб страници, като следват връзки от известни страници.
- Индексиране : Информацията от обходените страници се обработва и добавя към индекса за търсене.
- Класиране : Когато извършвате търсене, алгоритъмът класира съответните резултати въз основа на различни фактори, за да предостави най-добрите отговори.
И така, накратко, когато търсите, търсачките преглеждат всички страници в индекса за подходящи резултати. След това ги класират с помощта на компютърна програма, наречена алгоритъм, за да поставят най-добрите резултати в горната част и да показват страница с резултати от търсачката (SERP) на потребителя.
Това, което представлява основната трудност за SEO специалистите тук, е, че с изключение на някои тайни хора в Google, никой наистина не знае как работи този алгоритъм(и) за класиране, така че има много опити и грешки в SEO индустрията.
Google притежава редица патенти, свързани с това как работи тяхното търсене, за да предотврати манипулирането на резултатите от търсенето и копирането на тайната формула на техния бизнес за милиарди долари.
Въпреки това те все още оставят улики чрез своите говорители и страници като „ Как работи търсенето “:
За да ви предоставят най-полезната информация, алгоритмите за търсене разглеждат много фактори, включително думите на вашата заявка, уместност и използваемост на страниците, опит в източниците и вашето местоположение и настройки. Теглото, приложено към всеки фактор, варира в зависимост от естеството на вашата заявка – например, свежестта на съдържанието играе по-голяма роля при отговарянето на запитвания за текущи новинарски теми, отколкото при дефинициите в речника.
Имаме и доказателства за някои от сигналите за класиране, които Google използва. Ето седемте, които вече потвърдиха:
- Обратни връзки.
- Уместност (цел на търсене).
- Свежест.
- HTTPS (сигурност на сайта).
- Удобство за мобилни устройства.
- Скорост на страницата.
- Натрапчиви заставки.
Но това не е всичко. Google обича да „разбърква нещата“ малко, като персонализира резултатите от търсенето въз основа на:
История на търсенето . Приспособява резултатите въз основа на предишните ви търсения.
Местоположение . Показва резултати, подходящи за вашия географски район.
език . Класира съдържанието на езика, който разбирате.