Когато фирмите за първи път се насочват към PPC и SEM, много от тях питат колко ще струват Google Ads. Краткият отговор е – зависи. Цената за кликване (CPC) варира в зависимост от вашия бранш, местоположение, конкуренция и други фактори.
Въпреки това едно от основните предимства на Google Ads е, че можете да определяте свой собствен бюджет – т.е. имате контрол върху това колко да харчите всеки месец. Освен това можете да променяте бюджета си по всяко време.
Следователно можете да започнете с какъвто и да е бюджет и да го увеличавате или намалявате в зависимост от целите си, резултатите на кампанията и нуждите на бизнеса.
Това ниво на контрол и гъвкавост помогна на Google Ads да се превърне в една от най-популярните PPC платформи сред рекламодателите.
По-долу ще разкажем повече за това какво да очаквате за CPC и как да зададете бюджета си в Google Ads.
Какво да очаквате за цената на клик (CPC)
Многобройни фактори влияят на CPC, което е сумата, която плащате на Google, когато някой кликне върху вашата реклама. Някои от тези фактори могат да бъдат контролирани от вас, а други – не.
Факторите, които са предимно извън вашия контрол, включват търсенето, конкуренцията, сезонните тенденции и вашата индустрия.
Други фактори обаче са по-контролируеми. Сред тях са типът на кампанията, стратегията за офериране, целевите местоположения, оценката на качеството и изборът на ключови думи.
Дори и продължителността на кампанията ви има значение. Например съвсем новите кампании често започват с по-висока CPC, но след това се наблюдава намаление, тъй като кампаниите се учат, събират повече данни и се оптимизират с течение на времето.
Тъй като няколко фактора, влияещи върху CPC, са извън вашия контрол, обръщането на внимание на нещата, които можете да контролирате, е от решаващо значение. Рекламодателите трябва да се стремят да поставят солидна основа на кампанията и да работят за постигане на висок резултат за качество с тактики като:
Използване на рекламни разширения
– Включване на ключови думи в рекламното копие
– Използване на най-новите рекламни формати
– гарантиране, че целевата страница е подходяща, бърза, ангажираща и лесна за използване
– даване на време за оптимизиране на кампаниите
С течение на времето, ако продължите да наблюдавате висока цена на кликване в кампанията си, опитайте да тествате ново рекламно копие, типове съвпадения на ключови думи, отрицателни ключови думи, рекламни разширения и други елементи на кампанията, за да подобрите резултатите.
CPC по отрасли
Индустриалните референтни стойности могат да ви помогнат да добиете представа какъв вид CPC да очаквате във вашите кампании.
WordStream предоставя списък с браншови еталони за CPC и други показатели на Google Ads. Данните се актуализират редовно, така че това е полезен ресурс, който може да имате под ръка.
Имайте предвид, че това са само средни стойности за индустрията. Действителната стойност на CPC във вашата кампания може да бъде по-висока или по-ниска от тези цифри и вероятно ще се променя с течение на времето.
Въпреки това тези референтни стойности могат да ви помогнат да определите очакванията си въз основа на първоначалния си бюджет. Например, ако средната стойност на CPC за вашия бранш е 5,00 USD, можете да очаквате бюджет от 1000,00 USD на месец да доведе до приблизително 200 кликвания.
След като кампанията ви започне да функционира, ще натрупате данни за действителните CPC, както и за това колко посетители на уебсайта конвертират и с каква скорост. Тези данни могат да ви помогнат да се ориентирате към по-подходящ бюджет въз основа на вашите бизнес нужди и цели.
Как да зададете месечния си бюджет в Google Ads
Както споменахме по-рано, Google Ads ви позволява сами да определяте бюджета си. Освен това можете да промените бюджета си по всяко време. Това осигурява гъвкавост за адаптиране на вашите PPC усилия въз основа на вашите бизнес цели и нужди.
Когато дойде време действително да зададете бюджета си в платформата Google Ads, ще предоставите на Google дневен, а не месечен бюджет.
Дневният бюджет е по-скоро средна стойност, отколкото реалната сума, която искате да похарчите на ден. Например в натоварени дни, когато е по-вероятно клиентите да конвертират, Google може да похарчи до два пъти повече от дневния бюджет. В същото време в по-бавен ден Google може да похарчи по-малко от дневния ви бюджет. Въпреки това през целия месец Google не би трябвало да харчи повече от целевия ви месечен бюджет – стига да сте определили правилно дневния си бюджет.
Ето защо е от решаващо значение да изчислите правилно дневния си бюджет, за да не се окажете в крайна сметка свръхразход или недостатъчен разход в Google Ads.
Как да изчислите дневния си бюджет
За да изчислите дневния си бюджет в Google Ads, разделете общия си месечен бюджет на 30,4:
Дневният бюджет = месечен бюджет / 30,4
Защо 30,4? Това е средният брой дни в месеца, определен от Google.
По-долу са дадени примери за изчисляване на дневния бюджет от целевите ви месечни разходи.
Пример 1:
Месечен бюджет: 1 000 долара
1,000 / 30.4 = 32.89
Дневен бюджет: 32,89 USD
Пример 2:
Месечен бюджет: 15 000 долара
15,000 / 30.4 = 493.42
Дневен бюджет: 493,42 USD
Пример 3:
Месечен бюджет: 3 500 долара
3,500 / 30.4 = 115.13
Дневен бюджет: 115,13 USD
Бъдеща бюджетна стратегия
След като кампанията ви е продължила известно време (поне 60-90 дни), ще придобиете по-добра представа за истинската цена на клик. Също така ще получите данни за конверсиите, коефициента на преобразуване и други ключови показатели за ефективност.
Това ще ви позволи да се ориентирате към по-точна и целенасочена бюджетна стратегия.
С натрупването на повече данни показатели като цена за придобиване (CPA) и възвръщаемост на разходите за реклама (ROAS) могат да ви помогнат да създадете по-сложна бюджетна стратегия, която да доведе до значими бизнес резултати.
Ако имате нужда от помощ за следващата стъпка в кампаниите си в Google Ads, свържете се с Web Station BG LTD. още днес.